Sussex Hockey Umpires' Association

Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women

Sussex Hockey Umpires' Association Logo

Sussex Hockey Umpires' Association

Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women

Indoor events are in blue.

Appointments that have changed are shown with the person's name struck out. Appointments from other Associations are shown in grey.

Where the venue is shown in blue, click on the venue to open a new page with a map.

Tuesday 24th October 2017
Women - GB Event
19:30GB Women v Marlow Men @ Marlow HCFrances Block (umpire appointed by GB)
Saturday 28th October 2017
Men - South Reserves
Stuart McConachie (umpire)
Women - Investec Conference East
14:30Bedford v Sevenoaks @ Bedford Sports & Hockey CentreAndy Brookes (umpire)
Women - Investec Conference West
12:00Oxford Hawks v Stourport @ Banbury Road Sports GroundDavid Colbourne (umpire)
Women - South Premier Division One
11:30Staines v Oxford University @ Staines H.C.Mark Cranley (umpire)
Men - Kent/Sussex Regional 1
13:30Brighton & Hove 2 v Lewes @ Blatchington Mill SchoolKieran Jones, John Moss (umpires)
13:00Worthing v Maidstone @ Durrington High SchoolGlyn Crees, Roger Dear (umpires)
Men - Kent/Sussex Regional 2
13:30South Saxons v Crawley @ Horntye Park Sports CentrePeter Behrens, Keith Rogers (umpires)
14:00Southwick v Canterbury Pilgrims @ Portslade Sports CentreMike Acott, Kim Morris (umpires)
Men - Hampshire/Surrey Regional 1
12:00Chichester 2 v Croydon & Old Whitgiftian @ Chichester Technical CollegeWill Chetwood, Mark Lester (umpires)
Men - Hampshire Division 2
13:30Chichester 3 v Isle of Wight @ Chichester Technical CollegeTim Clay, Mark Lester, James Evans (umpires) John Silver (assessor)
Men - Sussex Division 1
11:30Brighton & Hove 3 v Brighton & Hove 4 @ Blatchington Mill SchoolPaul Harris, Jon Rogers (umpires)
12:00East Grinstead 3 v Crowborough @ East Grinstead HCJason Chan, David Whatley (umpires)
13:30Eastbourne 2 v Horsham 3 @ Eastbourne H.C.Jeremy Bunday, Steve Cursons (umpires)
14:00Hailsham v Middleton @ Hailsham Community CollegeNigel Cannon, James Evans, Nigel Budden (umpires)
13:30Mid Sussex v South Saxons 2 @ St. Paul's SchoolAlan Bray, Geoff Laker (umpires)
13:00Penguin v Mid Sussex 2 @ Angmering SchoolNeil Skates, Gordon Young (umpires)
Men - Unclassified - South Coaches and Assessors Day
10:00 @ Oxford Hawks HCRichard Atkinson (assessor) Trevor Burchell (assessor) Ian Anguige (umpire coach)
Women - Sussex Ladies Cups - Sussex Ladies Cup
13:30East Grinstead 2 v Eastbourne @ East Grinstead HCSue Crake, Gaynor Grout (umpires)
Sunday 29th October 2017
Men - Conference East
13:00Brighton & Hove v Cambridge City @ Blatchington Mill SchoolWill Champness (umpire), Tony Barber (match official)
14:00Old Georgians v Oxted @ St. Georges CollegeKieran Jones (umpire)
Saturday 4th November 2017
Men - South Premier Division One
14:00Winchester v London Edwardians @ Kings SchoolDavid Colbourne (umpire)
Women - South Premier Division One
13:30Teddington v Epsom @ Teddington School, Broom RoadMark Cranley (umpire)
Women - South Premier Division Two
14:00London Wayfarers v East Grinstead 2 @ Kennington ParkPete Horrobin (umpire)
14:30PHC Chiswick v Hampstead & Westminster 2 @ Liverpool Victoria Sports GroundIan Anguige (umpire)
Women - South Reserves
George Deaves (umpire)
Men - Kent/Sussex Regional 1
13:30Eastbourne v Holcombe 1a @ Eastbourne H.C.Glyn Crees, Paul Shackman (umpires)
15:00Lewes v Sutton Valence @ Southdown ClubPeter Behrens, Roger Dear (umpires)
Men - Kent/Sussex Regional 2
12:00Crawley v Ashford (Kent) @ Hazelwick SchoolWill Chetwood, John Moss (umpires)
12:00Horsham 2 v Southwick @ Broadbridge Heath (Tanbridge House School)James Evans, Keith Rogers, Nigel Cannon (umpires)
Men - Sussex Division 1
12:15Brighton & Hove 4 v Eastbourne 2 @ Blatchington Mill SchoolMike Acott, Gordon Young (umpires)
13:30Crowborough v Hailsham @ Beacon Community CollegeAlan Bray, Nigel Cannon, Nigel Budden, James Evans (umpires)
10:30Horsham 3 v Mid Sussex @ Broadbridge Heath (Tanbridge House School)Mark Lester, Neil Skates (umpires)
13:30Mid Sussex 2 v East Grinstead 3 @ St. Paul's SchoolNigel Budden, Geoff Laker, Alan Bray (umpires)
14:00Middleton v Brighton & Hove 3 @ The Littlehampton AcademyIan Forshaw, Dave Shields (umpires)
13:30South Saxons 2 v Penguin @ Horntye Park Sports CentreJeremy Bunday, Steve Cursons (umpires)
Women - South Womens League Division 3B
13:00Lewes v Guildford @ Hurstpierpoint College - Highfields pitchTim Clay, Andrew Hough (umpires)
14:45Worthing v Aldershot & Farnham @ Durrington High SchoolAlan Brundle, Sue Crake (umpires)
Women - Sussex Ladies Premier League
13:30Brighton & Hove 2 v Burgess Hill @ Blatchington Mill SchoolMartin Lewis, Steve Minter (umpires)
12:00Chichester v Horsham 3 @ Chichester Technical CollegeMax Coles, Robin Lush (umpires)
10:30Crawley v South Saxons @ Hazelwick SchoolJohn Beales, David Thomson (umpires)
11:45Eastbourne 2 v East Grinstead 3 @ Eastbourne H.C.Richard Atkinson, Julia Shorrocks (umpires)
14:00Hailsham v Mid Sussex @ Hailsham Community CollegeKate Kieran, Kathy Sealy (umpires) Richard Atkinson (assessor)
11:45Lewes 2 v Brighton & Hove 3 @ Southdown ClubMartin Headey, Dianne Tipping (umpires)
Sunday 5th November 2017
Men - Premier Division
14:00East Grinstead v Surbiton @ East Grinstead Hockey & Sports ClubTony Barber (match official)
Men - Conference East
12:30Chichester v Teddington @ Chichester Technical CollegeRoger Dear (match official)
Tuesday 7th November 2017
Women - South Under 18 Schools Finals - Qualifying round (last 16)
10:00 @ Cranleigh SchoolIan Anguige (umpire)
Thursday 9th November 2017
Women - South Under 16 Schools Finals - Qualifying round (last 16)
10:00 @ Hartswood (RGS sports ground)Ian Anguige (umpire)
Saturday 11th November 2017
Men - Conference East
17:00Brighton & Hove v Richmond @ Blatchington Mill SchoolRoger Dear (match official)
Men - South Reserves
Stuart McConachie (umpire)
Women - South Premier Division One
14:00Epsom v Reading 2 @ Therfield SchoolPete Horrobin (umpire)
11:30Staines v Brighton & Hove @ Staines H.C.Kenny Stark (umpire)
14:00Tulse Hill & Dulwich v Horsham @ Dulwich CollegeMark Cranley (umpire)
Women - South Premier Division Two
12:00Trojans 2 v Witney @ Trojans HCGeorge Deaves (umpire)
Women - South Reserves
Andy Brookes (umpire)
Men - London League Premier Division
12:00East Grinstead 2 v Bromley & Beckenham 2 @ East Grinstead HCJohn Moss, Keith Rogers (umpires)
Men - Kent/Sussex Regional 1
13:30Brighton & Hove 2 v Eastbourne @ Blatchington Mill SchoolMike Acott, Roger Dear, Will Chetwood (umpires)
13:00Worthing v Lewes @ Durrington High SchoolKim Morris, Paul Shackman (umpires)
Men - Kent/Sussex Regional 2
13:30Horsham 2 v Holcombe 2 @ Broadbridge Heath (Tanbridge House School)Nigel Budden, Dave Shields (umpires)
14:00Southwick v South Saxons @ Portslade Sports CentreNigel Cannon, Mark Lester (umpires)
Men - Hampshire/Surrey Regional 1
12:00Chichester 2 v Haslemere @ Chichester Technical CollegeGlyn Crees, Steve Cursons, Peter Behrens (umpires)
Men - Hampshire Division 2
13:30Chichester 3 v Basingstoke 2 @ Chichester Technical CollegeSteve Cursons, Neil Skates, Will Aldous (umpires)
Men - Sussex Division 1
11:30Brighton & Hove 3 v Crowborough @ Blatchington Mill SchoolTony Barber, Jason Chan (umpires)
11:45Eastbourne 2 v Middleton @ Eastbourne H.C.James Evans, John Silver, Steve Cursons (umpires)
15:30Hailsham v Mid Sussex 2 @ Hailsham Community CollegeJeremy Bunday, Geoff Laker (umpires)
13:30Mid Sussex v Brighton & Hove 4 @ St. Paul's SchoolAlan Bray, Ian Forshaw (umpires)
13:00Penguin v East Grinstead 3 @ Angmering SchoolWill Aldous, Ken Veness, John Silver (umpires)
13:30South Saxons 2 v Horsham 3 @ Horntye Park Sports CentreWill Chetwood, Paul Harris, Mike Acott, James Jephcott (umpires)
Women - South Womens League Division 3B
13:30Eastbourne v Tulse Hill & Dulwich 2 @ Eastbourne H.C.Max Coles, Andrew Hough (umpires)
12:00Horsham 2 v Wimbledon 2 @ Broadbridge Heath (Tanbridge House School)Alan Brundle, Tim Clay (umpires)
Women - Sussex Ladies Premier League
12:00Brighton & Hove 3 v Brighton & Hove 2 @ Blatchington Mill SchoolJulia Shorrocks, Dianne Tipping (umpires)
10:30Burgess Hill v Eastbourne 2 @ Triangle Leisure CentreRobin Lush, John Procter (umpires)
15:00East Grinstead 3 v Chichester @ East Grinstead HCSue Crake, Chris Rockingham (umpires) Richard Atkinson (assessor)
10:30Horsham 3 v Crawley @ Broadbridge Heath (Tanbridge House School)Richard Atkinson, John Beales (umpires)
12:00Mid Sussex v Lewes 2 @ St. Paul's SchoolBarry Holmes, Robin Lush (umpires)
12:00South Saxons v Hailsham @ Horntye Park Sports CentreNicole Ouzman, Gordon Young (umpires)
Sunday 12th November 2017
Women - National Senior Competitions - Tier 1
Surbiton v Wapping @ Surbiton HC, Hinchley WoodKenny Stark (umpire)
Saturday 18th November 2017
Men - South Premier Division One
13:30Henley v Milton Keynes @ Reading RoadDavid Colbourne (umpire)
Men - South Premier Division Two
14:30Guildford v Staines @ Broadwater SchoolStuart McConachie (umpire)
Women - Investec Conference East
14:00Wimbledon v Barnes @ Kings College SchoolTony Barber (match official)
Women - South Premier Division One
13:00Surbiton 2 v Reading 2 @ Surbiton HC, Hinchley WoodMark Cranley (umpire)
Women - South Premier Division Two
13:30East Grinstead 2 v Buckingham 2 @ East Grinstead Hockey & Sports ClubIan Anguige (umpire)
12:00London Wayfarers v Trojans 2 @ Battersea ParkPete Horrobin (umpire)
Women - South Reserves
George Deaves (umpire)
Men - Kent/Sussex Regional 1
13:30Eastbourne v Sutton Valence @ Eastbourne H.C.Glyn Crees, Keith Rogers (umpires)
13:30Lewes v Maidstone @ Southdown ClubPeter Behrens, John Moss (umpires)
Men - Kent/Sussex Regional 2
12:00Crawley v Old Williamsonians @ Hazelwick SchoolMike Acott, Jeremy Bunday (umpires) Paul Shackman (umpire coach)
13:30South Saxons v Ashford (Kent) @ Horntye Park Sports CentreNigel Cannon, Dave Shields (umpires)
Men - Sussex Division 1
11:30Brighton & Hove 4 v South Saxons 2 @ Blatchington Mill SchoolJason Chan, Steve Cursons (umpires)
13:30Crowborough v Eastbourne 2 @ Beacon Community CollegeGeoff Laker, Ken Veness (umpires)
12:00East Grinstead 3 v Hailsham @ East Grinstead HCNigel Budden, Will Chetwood (umpires)
10:30Horsham 3 v Penguin @ Christ's Hospital SchoolJohn Silver, Neil Skates, James Jephcott (umpires)
13:30Mid Sussex 2 v Brighton & Hove 3 @ St. Paul's SchoolAlan Bray, James Evans (umpires)
14:00Middleton v Mid Sussex @ The Littlehampton AcademyRoger Dear, Aaron Hale (umpires)
Saturday 25th November 2017
Men - Premier Division
18:00East Grinstead v Hampstead & Westminster @ East Grinstead Hockey & Sports ClubTony Barber (match official)
Women - Investec Premier Division
13:30East Grinstead v Bowdon Hightown @ East Grinstead Hockey & Sports ClubTony Barber (match official)
Women - South Premier Division One
11:45Basingstoke v Horsham @ Down GrangeKenny Stark (umpire)
Women - South Premier Division Two
14:30PHC Chiswick v Woking @ Liverpool Victoria Sports GroundGeorge Deaves (umpire)
13:30Spencer v London Wayfarers @ Spencer HCIan Anguige (umpire)
Women - South Reserves
Pete Horrobin (umpire)
Sunday 26th November 2017
Men - Conference West
14:00Havant v Team Bath Buccaneers @ Havant CollegeRoger Dear (match official)
Friday 19th January to Sunday 21st January 2018
Women - International Event - Women's EuroHockey Indoor Championship
@ Prague (CZE)Frances Block (umpire appointed by EHF)
Friday 23rd February to Sunday 25th February 2018
Women - International Event - Women's EuroHockey Indoor Club Cup
@ Dundee (SCO)Frances Block (umpire appointed by EHF)

Interactive System by...
Tex Solutions
www.texsolutions.ltd.uk